İnsanları Motive Etmek

Kişisel Gelişim

Üniversite son sınıftaydık ve tez yazmaya artık başlamak gerekiyordu. Danışman hocamız bir ekip kurmamızı ve kendi belirlediği bir firmada tez yazmamızı istedi. Hiç de kolay değildi! Ne yapacağımızı bilmiyorduk, nereden başlamalıydık? İnsanları motive etmek için neler yapmak gerekiyordu? En zoru da ekip arkadaşlarımla nasıl beraber çalışacağım?

Liderlik

Üzerinde konuşmasak da birden ekip lideri olduğumu fark etmiştim. Ekibi topladım ve ne konuda tez yazmamız gerektiğine karar verdik. Bir takvim belirledik ve görev dağılımı yaptık. Toplantıdan herkes çok mutlu ayrıldı. Tez konusu sevilmiş ve çalışma takvimi uygulanabilir görünmüştü. Ancak bir sonraki görüşmemizde işi yapan tek kişi bendim. Diğerleri akıllarında onlarca soruyla gelmiş, zaman bulamadıklarını, ne yapacaklarını bilemediklerini en önemlisi de içlerinde bir istek olmadığını söylediler. Şimdi sizinle paylaşacağım bu düşünceleri keşke o zaman bilseydim. Belki mezun olabilmek için bu kadar sıkıntı çekmezdim.

İnsanlara ilham veren bir vizyon oluşturmak iyi bir liderlik için sağlam bir temel oluşturuyor. Ancak iyi bir vizyon çoğu zaman insanları motive etmek için yeterli olmuyor. Bu mezun olmak olsa bile. Benim için de olmamıştı. İyi bir liderin insanları motive edebilmesi ve onlara ilham verebilmesi gerekiyor.

İnsanları Motive Etmek ve Duygulara Seslenmek

Yeni bir projeye başlarken insanlardan destek bulmak kolaydır. Çünkü insanlar değişim kelimesini duyduklarında ya da bir ihtiyacın karşılanacağı zaman heyecan duyuyor. Ancak bulunduğunuz ekibin ya da şirketin yeni oluşturulan vizyonu yerine getirmek için çeşitli değişikliklere gitmesi gerektiğinde işler değişmeye başlıyor. İnsanlar fedakarlıkta bulunmak istemiyor. Liderler böylesi bir durum karşısında insanların ihtiyaçlarına, hedeflerine ve duygularına seslenmeli. Bu sesleniş insanları motive eder ve vizyonun yerine gelmesi için insanları teşvik eder.

Bunu yapmak için kilit davranışlardan biri, sıkı çalışmanın iyi sonuçlar doğuracağına inanmaktır. Bir diğeri ise, iyi sonuçların cazip ödüllere veya teşviklere yol açacağıdır. Bu, insanları başarıya ulaşmak için çok çalışmaya teşvik eder, çünkü sonuç olarak hem içsel hem de dışsal olarak ödül almayı beklerler. Diğer bir şeyse, vizyonun ekibin hizmet sunduğu insanlara vereceği faydaların ekibi motive etmek için yararlı olduğudur. Burada en yardımcı olan şey liderlerin yaptıkları şeylerde uzman konumunda olmasıdır (ki ben kesinlikle değildim.) İnsanlar uzmanlığı bulunan liderlere güvenir ve söyledikleri sözlerde haklı olduklarını bilirler.

İnsanları Motive Etmek

Liderler ayrıca insanları doğal karizmaları ve çekicilikleriyle de motive edebilir. Kararlar almadaki özgürlükleri de liderlerin güçlü olduğunu işaret ettiğinden insanları etkiler ve motive eder. Ancak, iyi liderler insanları motive etmek ve ilham vermek için bu tür güçlere fazla güvenmezler.

Bir kurum ya da kuruluşta liderlik pozisyonunda mısın? İnsanları motive etmek için neler yapıyorsun? Ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsun?


Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir