İlham Veren Bir Vizyon Oluşturmak

Kişisel Gelişim

Vizyon gelecekte olmak istediğimiz yerin gerçekçi, ikna edici ve çekici bir tanımıdır. Yön verir, öncelik belirler ve nerede olduğumuzu gösteren işaretler sağlar. Bunlar sayesinde hayal ettiğimiz düşüncelerin gerçekten de yerine geldiğinden emin olabiliriz. Çünkü vizyon oluştururken yapılan en büyük hatalardan biri oluşturulan gerçekten uzak, yapılamaz olmasıdır. Büyük hedeflere ulaşabilmek için küçük hedefler koymak çok daha gerçekçi bir yaklaşım olur.

Vizyon Oluşturmak

Bir vizyon oluşturmak için liderler bulundukları kurumdaki güçlü noktaları belirlemeye çalışırlar. Bulunduğumuz kurumun güçlü ve zayıf yanlarını bilmemek asla gerçekleştiremeyeceğimiz harika vizyonlara sahip olmamıza neden olur. Liderler şartların nasıl değiştiğini gözlemlemeli ve başkalarının neler yaptığını anlamaya çalışmalıdır. Böylece başarıya ulaşmak için kurumlarını şekillendirmeye başlayabilirler. Ayrıca, oluşturdukları vizyonun değişen şartlara uyum sağlayıp sağlamayacağını anlamaya çalışmak için düşüncelerini çeşitli denemelerden geçirmelidirler. Bu konuda dikkatli olmak gerekiyor. Bazen geçtiğimiz denemeler aldatıcı olabilir. Hayat bazen hiç beklemediğimiz şeyler karşımıza çıkarabilir.

Bu denemelerden bazıları belki de hayatımızda bir kez karşılaşacağımız bazıları ise sürekli karşılaşacağımız şeyler olabilir. Denemelerin durumu için bilgece kararlar vermek liderlerin sorumluluklarındandır.

Liderlik

Liderlik, ileri görüşlülüğü gerektirir. Liderler sorunu çözmeye, ileriye bakmaya ve bulundukları konumdan memnun olmamaya zorunludur. Sorun olsun ya da olmasın bulundukları konumdan memnun olan liderler büyüme ve gelişme sağlayamaz. Büyümeyen ve gelişmeyen her şey ise ölmeye mahkumdur. Liderler sorunları çözmeye, ileriye bakmaya ve bir değişim getirmeye her zaman istekli olmalıdır.

Liderler aynı zamanda vizyonlarını oluşturduktan sonra, söylediklerinin saygı görmesini ve ikna edici olmalarını da sağlamalıdır. Saygı gören bir vizyonu insanlar anlar, hisseder ve kabullenir. Etkili liderler vizyonları gerçekleştiğinde nasıl bir resim oluşacağını görür ve bunu uygun bir şekilde insanlara aktarır. Aktarılmayan vizyonlar aslında hiç olmamıştır! Bunun için liderler ilham verici öyküler anlatmalı, herkesin ilişki kurabileceği şekilde düşüncelerini açıklamalıdır. Etkili ve bilge liderler bunu akademik bir dille değil ancak küçük bir çocuğun dahi anlayabileceği basitlikte yaparlar.

Lider vizyonu oluşturmakla kalmaz. Analitik düşünceyi kullanan lider, diğer insanların da paylaşabileceği değer ve tutkuyu bir araya getirir. İnsanlar liderleri ancak takip edebilecekleri değerli bir şey bulduklarında takip ederler.


Tagged

2 thoughts on “İlham Veren Bir Vizyon Oluşturmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir