Lider

Lider Nedir?

Kişisel Gelişim

Çoğu zaman lider ve liderlik kelimeleri yanlış anlamlarda kullanılmakta ve yönetim işi kastedilmektedir. Liderlik tanımı dünyanın farklı yerlerinde farklı insanlara ve farklı durumlara göre değişiklik gösterebilir. Bu yazıda liderlik sürecinin farklı basamaklarına bakacağız.

“Lider” kelimesi akla çok farklı resimleri getirebilir. Mesela;

  • Yüreğinde önemli bir yer tutan bir amaca hizmet eden tutkulu bir politikacı
  • Ormanın içinde kendisini takip edenler için yol açan bir kâşif
  • Rekabet alanlarında başarılı olmak için yeni stratejiler belirleyen bir yönetici

Liderler hem kendilerine hem de başkalarına doğru olanı yapmak için yardım ederler. Yön belirler, ilham verici bir vizyon geliştirir ve yeni bir şeyler üretirler. Lider ekip olarak kazanmanın yolunu bulur ve bunu dinamik, heyecan ve ilham verici şekilde yapar.

Bununla birlikte, liderler yön belirlerken, aynı zamanda insanlara doğru hedefe doğru kolay ve verimli bir şekilde rehberlik etmek için yönetim becerilerini de kullanmalıdırlar.

Bu yazıda liderlik sürecinin farklı basamaklarına bakacağız. Bunu var olan performansı korumak ve sürdürmeyi hedefleyen yönetim anlayışı yerine yenilikçi bir düşünme anlayışıyla yapacağız. Değişimin nasıl sağlanabileceğini anlamak için kafa yoracağız.

Lider Olmak Ne Değildir?

Çoğu zaman lider ve liderlik kelimeleri yanlış anlamlarda kullanılmakta ve yönetim işi kastedilmektedir. Yönetim işini yapan bu insanlar yetenekli, işlerinde iyi ve bulundukları kurum için vazgeçilmez olabilirler ancak bu onları iyi bir yönetici yapar, iyi bir lider değil. Bu nedenle bu terimi kullanırken dikkat etmeli ve liderlik yapan herkesin aslında “lider” olmadığını anlamalıyız.

Liderlğin Tanımı

Liderlik tanımı dünyanın farklı yerlerinde farklı insanlara ve farklı durumlara göre değişiklik gösterebilir. Bazılarına toplum önderlerini, bazılarına dini önderleri, bazılarına ise iş yerindeki patronları çağrıştırabilir. Örneğin; Dwight D. Eisenhower’a göre liderlik istediğiniz bir şeyi başkasına gönüllü olarak yaptırma sanatıdır. Biz ise bu yazımızda herhangi bir alanda değişim getirmek isteyen liderlerin karakteristik özelliklerini ele almaya çalışacağız. Öne sürdüğümüz bu anlayışa göre bir lider aşağıdaki şeyleri yerine getirmelidir.

  • İlham veren bir vizyon oluşturmak
  • Oluşturduğu vizyonu gerçekleştirmek için insanları motive etmek
  • İnsanlara vizyonu vermek
  • Vizyonu gerçekleştirecek bir ekip kurmak

Liderler gerekli olan bu becerileri bir araya getirirler. Başladığımız bu yeni yazı dizisinde her bir noktaya ayrı ayrı bakıp liderliğin ne olduğu sorusuna cevap arayacağız.


Tagged

2 thoughts on “Lider Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir