Korona

Korona Süreci

Sosyal Yaşam
Sosyal Medya

Nurtopu gibi bir sürecimiz daha oldu: “Korona Süreci”. Olaylara isim takmak hatırlanmasını kolaylaştırıyor. Hayatın belirli döneminde yaşanmış bir olayı fenomen haline getiren, olayla ne kadar uzun süre haşır neşir olduğumuz ve kaç kişiyi etkilediğidir. Yaşadığımız tüm olaylar mesela 1. ve 2. Dünya savaşları da bir süreçti ve geldi geçti.

2020 yılının süreçlerle, olaylarla ve fenomenlerle dolu olduğu doğrudur. Dünya savaşlarından bahsetmişken dünyanın neredeyse 70 yıldır büyük bir savaş görmediğini söyleyebiliriz. Bu yüzden, şimdi etrafımızda o zamanlarda yaşamış kişilerin olsaydı onların, “çocuğum biz neler gördük bunlar hava cıva” dediğini duyardık. Her dönemin derdi tasası değişiyor. Bu yüzden son zamanda yaşadığımız bu duruma çok şaşırmıyoruz.

Nereden çıktı bu virüs?

Dünyayı eve kapatan, dünya ekonomisini altüst eden, sosyal hayatı allak bullak eden bir virüs. Nereden çıktı bu virüs bilmiyorum, bir ton teori var bununla ilgili ama ne önemi var ki?  Hayatta kalmak sorunun cevabını bulmaktan daha önemli değil mi? Bu yüzden aşı bulunana kadar kimse nasıl ortaya çıktığını o kadar derin sorgulamayacak. Hayatta kalmaya çalışıyoruz çünkü derin olarak düşünmek bununla oyalanmak yerine kendimizi hayatta tutmaya çalışıyoruz.

Korona, nedense günah kavramına çok benziyor. Görmediğimiz ama her insanda olabileceğini bildiğimiz ‘Bir Şey’ bize haberimiz ve isteğimiz olmadan bulaşıyor ve ölümümüze sebep oluyor. Ancak dünya günaha, koronadan daha fütursuz yaklaşıyor. Korona sizi 2 haftada öldürebilir ama günah sizi hemen öldürmez.

Günah’ın öte taraftaki bedelini ancak ölümden sonra göreceğiz. İnsanların bir hastalıktan ve onun ölümcül etkilerinden korkmalarını ‘ölüm korkusu’ duymalarını anlayabilirim. Ama günahın ve onun getirisi olan azaptan korkmamaları ve ona karşı bu kadar kayıtsız kalmaları çok garip değil mi?

Korona Süreci

Korona bir süreçtir adı üzerinde dünyadaki insanların dün çektiği sıkıntılar gibi bu da bitecek ve daha sonra insanoğlu olarak kendi başımıza ördüğümüz başka bir çorap tarafından hayat düzenimiz altüst olacak. Bu durum dün de böyleydi bugün de böyle yarın da bu şekilde olacak.

Günah ve onun getirisi olan sonsuz azap ise bir süreçten çok geçici olmayan mutlak bir durumdur. Eninde sonunda Tanrı bu dünyayı ve içindeki günahı yargılayacak.

Bir kez ölmek, sonra da yargılanmak nasıl insanların kaderiyse, Mesih de birçoklarının günahlarını yüklenmek için bir kez kurban edildi. İkinci kez, günah yüklenmek için değil, kurtuluş getirmek için kendisini bekleyenlere görünecektir. (İbraniler 9:27)

Kutsal Kitaba göre bir kez yaşar, bir dönemlik günah işlersiniz ondan sonra gökyüzüne yaptıklarınız konusunda rapor vermeniz ve neden yaptığınızı da açıklamanız gerekir.

Koronadan kurtuluş var ama bundan kurtuluş yok.

Her can tanrının önünde hesap verecek, ancak yargıdan sonra gelecek olan hükümden kurtuluş var. O kurtuluş da İsa Mesih’tir. İncil’e  göre;

“Başka hiç kimsede kurtuluş yoktur. Bu göğün altında insanlara bağışlanmış, bizi kurtarabilecek başka hiçbir ad yoktur.”

Koronadan korkun ve korunun ama daha ölümcül olan günahtan daha çok korkun ve ondan daha çok korunun.

İsa Mesih o konuda size yardım edebilir.


Sosyal Medya
Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir