Babalar İçin Merhamet

Aile Yaşamı

Babalar günü hediyesi ne olmalı? Belki de bir baba için en iyi babalar günü hediyesi sevgi, merhamet ve lütuf olabilir.

Anılar

Babamla ilgili tüm anılarım mükemmel değil ve iyi anılarım da o kadar sıradan ki. Babam sıradan bir Türk babası gibiydi. Çocukken babamın ne kadar da uzun boylu ve güçlü olduğunu düşünürdüm. Kendi çocukluğundan ve yoksunluklarından bahsederdi sürekli. İlkokula giderken büyüyünce giysin diye annesinin 38 numara ayaklarına 40 numara kundura aldığını, o kunduralarını ne kadar çok sevdiğini ve bisiklet sürerken kanalizasyon boşluğuna düşürdüğünü anlatır dururdu. İnsanlar hakkında konuşmayı pek sevmezdi. İnsanların hep bencil olduğunu düşünürdü. Misafirliğe gitmeyi sevmezdi, bir an önce eve dönmeyi kanepede oturup televizyon izlemeyi isterdi. Bana kalırsa misafir de çok sevmezdi. Misafir demek, dedikodu demekti bence onun için. Sporu takip ederdi sanırım ama hiç evde konuşulduğunu hatırlamıyorum. Gerçi o kadar çok çalışırdı ki evde varlığı bile çok az hissedilirdi babamın.

Babamla ilgili en sevdiğim hatıralarım çocukken ve evde olabildiği nadir zamanlarda sabahın çok erken saatlerinde beraber çizgi film izlememizdi. Çocukluğunu çocuk gibi yaşayamamış olsa gerek ki çizgi filmleri çok severdi. Evin tüm erkekleri olarak -bu babam ve ben oluyoruz- tüm kadınlar -annem ve dört kız kardeşim- uyurken, yüksek sesle çizgi film izler, ardından ev ahalisini müzik eşliğinde dans ederek uyandırırdık.

Tabi zor zamanlarda geçti çocukluğum, fakirlik en yaygın hastalıktı. Halk Ekmek kulübelerinin önünde yüzlerce kişilik sıralar olurdu ve belirli miktarlarda ekmek alabilirdik. Yeterince ekmek alabilmek için aileden iki kişi sıraya girmeliydi. Babam da çok çalışırdı ve çok az evde olurdu. Eğer sebze meyve işleri yapan bir şirketin şoförüyseniz çok az uyumak ve çok çalışmak zorunda kalırdınız. İnsanlar taze meyve ve sebze yemeli, değil mi?

Sanırım babam ile ilgili en zorlandığım anım mahallenin zorba çocuklarından biri tarafından dövülürken onun uzaktan beni izlemesiydi. Benim bir savaşçı olmamı istedi belki, belki de dayak yemeyeceğimi hatta karşımdakini dövebileceğimi düşündü yani bana inandı. Bense yere düşünce dizlerimin ve ellerimin kanadığını hatırlıyorum ve babamla göz göze geldiğimi. Sevgi, merhamet ve lütuf aradığımı hatırlıyorum gözlerinde ve gelip beni kurtarmasını. Hiçbir şey yapmamış olması çocukluğumun en karanlık anılarından birisi galiba.

Babalar İçin Sevgi, Merhamet ve Lütuf

Popüler kültür, babaları moral bozan bir şekilde tanıtıyor bizlere, öyle görülüyor ki ben de bu kültürde büyümüşüm. Çoğu kişi için akla gelen ilk görüntü, sert bir baba. Bu baba huysuz, çalışkan, sevgisiz ve zorlayıcı, hem de hiç eğlenceli değil. Çocuklarının kaçındığı bir baba. Eve geldiğinde insanlar saklanır ya da meşgul görünmeye çalışırlar. Bu baba sadece eve gelmek, akşam yemeğini yemek ve belki televizyon izlemek istiyor. Bu adam için en kötü şey itaatkâr olmayan ve sürekli problem çıkartan bir çocuk.

Babalar tasvir edilirken, popüler kültür bazen de babaları beceriksiz kişiler olarak sunuyor bizlere. Karısı kusursuzdur, güzeldir. En iyi ihtimalle adam pasaklı ve şişmandır. Anne ise çalışıyor, evi düzenli tutuyor ve ev ödevlerinde çocuklarına yardım ediyor. Misafir geleceği zaman kadın işten sonra ağır yemekler yapıyor. Baba yardım etmeye çalıştığında ise ortalığı dağıtıyor ve öfkeli oluyor. Karısı dağınıklığı gidermek için her zaman günü daha iyi bir kâğıt havlu markasıyla kurtarıyor. Baba üzgün ve tekrar deniyor, ama neredeyse her zaman başarısız oluyor. Adam tıpkı bir palyaço gibi. Şakaları ve rahatlığı ile tanıyor. Eğlenceli biri ama pek işe yaramıyor. Babalar önemlidir -herkes bunu bilir- ama bu görüntüler babalık kavramına ciddi zararlar verir.

Babalar için çok daha faydalı ve onur verici bir resmi var. Bir baba, Tanrı’nın lütfunun resmidir. Evde önemli bir rolü vardır. Babalar sevgi, merhamet ve lütuf göstererek Tanrı’nın insana beslediği duyguları bize öğretir, daha doğrusu resmeder. Çünkü Tanrı da iyi bir baba gibi tüm insanlara sevgi, merhamet ve lütufla bakıyor. Böylesi bir resim babalığı çok daha onurlandıran bir görüntü çiziyor.

Babalar, Tanrı’nın lütfunu evlerde göstermelidir. Ancak her babanın da sevgi, merhamet ve lütfa ihtiyacı vardır. Popüler kültür babalara çok yükleniyor. Bugün, babalarımıza bazen başarısız olsalar da onları sevdiğimizi göstermek için harika bir gün ve belki de en iyi hediye!


Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir