Her evlilik ilgiye muhtaçtır

Her Evlilik İlgiye Muhtaçtır – Benimki de!

Aile Yaşamı

Evlilik önemli ama aynı zamanda zordur. Her evlilik ilgiye muhtaçtır. Bu yazı dizisinde hep berabaer sağlıklı bir evliliğin nasıl olması gerektiği hakkında konuşacağız.

Henüz 6 aydır evliyim. Evliliğin önemli ama aynı zamanda zor olduğunu başından beri biliyordum. Evlenmeden önce eşimle beraber birkaç kitap okuyup kendimizi evlilik hayatına hazırlanmak istedik. Bence çok faydasını gördük. Evlilik gibi çetrefilli bir yola çıkmadan önce birçok konuda fikir birliği yapmış olmak bizim için çok iyi oldu. Her sorun otomatik olarak çözüldü mü HAYIR! Öyle görülüyor ki -tüm dostlarımız aynı şeyi söylüyor- zaman geçtikçe daha farklı problemler su yüzüne çıkacak. Bu nedenle üzerinde sürekli düşünmenin evliliğimize problemler henüz ortaya çıkmamışken yarar sağlayabileceğini düşünüyorum. Doğacak tüm problemleri öngörmek imkânsız ancak temel nedenler hep aynı gibi. Bu yüzden üzerinde beraberce düşünebileceğimiz bir yazı dizisi hazırlamak istedim. Eğer sizin de farklı görüş ve düşünceleriniz olursa, lütfen bu yeni evli adama bildirin eminim yardıma ihtiyacım olacak.

Nasıl dikilen bir ağacın büyüyüp lezzetli meyveler vermesi için ilgiye ihtiyacı varsa, her evliliğin de ilgiye ihtiyacı vardır.

Her evlilik ilgiye muhtaçtır – Benimki de!

Eğer diktiğimiz bir ağacın büyüyüp meyve vermesini istersek ne yaparız? Ağaca su verir, toprağı işler, zararlı bitkileri temizler ve ağaçla ilgileniriz. Bu zamana ve zahmete mal olur ama sonunda verdiğimiz emeğin karşılığını alırız. Emeğimizin karşılığında bu ağaç güzelleşir ve bize iyi meyveler verir. Evlilik de böyledir bu nedenle nasıl bir ağaçla ilgileniyorsak evliliğimizle de ilgilenmeliyiz.

Neden mi evliliklerimize ilgi göstermeliyiz?

 • Evlilik toplumun temelini oluşturur. Her topluluğun en temel birimi ailedir. Evliliği güçlendirmek aileyi ve dolayısıyla toplumu güçlendirmek anlamına gelir.
 • Evlilik ilgi gösterilmesi gereken çok değerli bir armağandır.
 • Her evlilik ilgiye muhtaçtır. Zayıflıkları olmayan hiçbir evlilik yoktur.
 • Evliliğin fiziksel, duygusal, zihinsel ve çoğu zaman unuttuğumuz ruhsal açıları vardır ve her birine ilgi göstermek gerekir.
 • Evliliğine ilgi göstermek için çok özel bir “probleminin” olması gerekmez.
 • Her evlilikte problemler vardır ancak olumlu ve yapıcı bir bakış açısıyla problemler çözülebilir.
 • Hiç kimse evliliğe hazır olarak doğmamıştır, hepimizin evlilik yaşantısını öğrenmesi gerekir.
 • Evlilik geçici bir sevgi üzerine kurulmaz! Evlilik duygular üzerine de kurulmaz. Evlilik iki kişinin birbirini sevmeye verdiği söz, antlaşma ve çaba üzerine kurulur.
 • HIV/ AIDS gibi tehlikelere karşı en iyi önlem sağlıklı, anlamlı ve mutlu bir evliliktir.
 • Mutlu bir evliliğin olduğu yer çocuklar için en iyi ve güvenilir
 • Sevgi dolu, sağlıklı evlilik ve aileler topluma hizmet etmenin en iyi yoludur.

Dr. Alemu Biftu Evliliğin Sırrı adlı kitabında evlilik hayatının en önemli noktalarını şöyle sıralıyor.

 1. Sorumluluklarını bilmek
 2. Paylaşmak
 3. İhtiyaçları Anlamak
 4. Sevginin işaretlerini öğrenmek
 5. İletişim Becerileri
 6. Hedef ve amaç
 7. Finansal Beceriler
 8. Saygı
 9. Ruhsal Yaşam
 10. Hizmet
 11. Cinsel Yaşam
 12. Evliliğin Amacını Anlamak

Sen nasıl sıralardın? Ben birçok alanda Dr. Biftu’yla aynı fikirdeyim. Özellikle de evliliğin amacının ne olduğunu anlamak bence evliliğin temelini oluşturmakta çok önemli. Eşimle bunun için Timothy Keller‘in “The Meaning of the Marriage” adlı kitabını okumuştuk. Bildiğim kadarıyla henüz Türkçesi yok bu eserin. Evliliğin amacını anlamak bize çok sağlam bir temel oluşturdu ve her sorunumuzda aynı sağlam temele bakıyoruz ve sorunlarımızın daha kolay çözüldüğünü fark ediyoruz.

Şimdilik bu kadar, gerisi diğer yazıya…


Tagged

2 thoughts on “Her Evlilik İlgiye Muhtaçtır – Benimki de!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir