Evlilikten Beklentiler

Aile Yaşamı

Her kız bir beyaz atlı prens hayal ederdi eskiden. Zengin, yakışıklı ve kendisine değer verecek iyi bir baba adayının hayallerini kurardı. Erkekler ise güzel, alımlı, hamarat iyi bir ev kızı isterlerdi. Şimdi durum biraz farklı olabilir. Yoksa evlilikten beklentiler hala aynı mı kaldı?

Evlilikten Beklentilerin Olması Doğaldır

İki yabancı bir araya geliyor ve bir birliktelik kuruyorlar. Hastalıkta sağlıkta, iyi günde ve kötü günde, yoksullukta ve bollukta, ölüm bizi ayırana kadar diye yemin ederek evleniyorlar. Evlilik için edilen bu yeminde eşler birbirine evliliklerinin nasıl olacağını vaat ediyorlar ama aynı zamanda evlilikten beklentilerini de dile getirmiş oluyorlar.

Eşimle üçüncü buluşmamızda nasıl bir evlilik hayal ettiğimiz hakkında konuşmaya başlamıştık. İlginç bir görüşmeydi. Hayattan beklentilerimizi, hayallerimizi, yapmak istediklerimizi konuşmuştuk. Her ikimizde evlendiğimiz kişinin hayallerimizi gerçekleştirmede yardım etmesi gerektiğini dile getirmiştik bir şekilde. Beklentilerimizin, hayallerimizin ve yapmak istediklerimizin birbirine benzer oluşu bizi birbirimize bağladı. Her ikimiz de birbirimize hayallerimizi gerçekleştirmek için destek olmak istiyorduk. Sanırım her ikimiz için de evlilik kararını verirken bu düşüncelerin çok yardımı oldu.

Evlilikten Beklentiler Neler Olabilir?

Birçok farklı alanda evlilikten beklentilerimiz oluyor ve de olmalı! Bunlar pratik, duygusal, cinsel ve kültürel beklentiler olabilir. Gençken daha çok zengin bir koca, büyük bir ev, yüksek bir eğitim, zeki çocuklar isteyebiliriz evlilikten. Ancak daha gerçekçi bir yaklaşıma da sahip olmamız gerekir. Ev işlerinde birbirimize yardım etmek, kimin çöpleri dışarı çıkaracağını konuşmak, belki bir bulaşık yıkama sırası yapmak evlilikten pratik olarak bekleyeceğimiz şeyler olabilir. Kendimizi güvende hissetmek, saygı görmek, yaptığımız şeylerin takdir görmesi, aitlik duygusu bizi duygusal olarak olumlu etkiler ve daha mutlu bir yaşam sürmemize yardımcı olur. Düzenli bir cinsel yaşamın varlığı ve çeşitli zevk ve fantezilerimize evlilik kurumu içerisinde karşılık bulmak isteyebiliriz ve bu hiç de yanlış değildir! Bunların dışında evlilikten kültürel beklentilerimiz olabilir. Sofra düzeni, yemek çeşitleri, giyim tarzı, çeşitli konu ve durumlara verilen alışkanlığa bağlı tepki farklılıkları düşündüğümüzden çok daha büyük problemler yaratabilir evlilikte.

En İyisi Konuşmak!

Hem evlenecek çiftlerin hem de evli çiftlerin evlilikten beklentileri vardır. Üzerinde çok düşünülmemiş ve konuşulmamış bu beklentiler evliliklere ciddi zararlar verebilir, yaşamı zorlaştırır. En iyisi konuşmak! Hem evlenmeden önce hem de evlilik boyunca var olan ve zamanla değişen bu beklentiler hakkında konuşmak, çiftlerin birbirini daha iyi tanımasını ve doğal olarak da daha iyi anlamasını sağlar. Konuşulmamış beklentiler ilişkilere zarar verirken, konuşulmuş beklentiler ise ilişkileri zenginleştirebilir.


Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir