Hayvanseverler İnsan Sevmez mi?

Sosyal Yaşam
Sosyal Medya

“Hayvanseverler mi? Zaten insanları sevmedikleri için hayvanlara bu kadar düşkünler! Hayvanseverler insanlardan pek haz etmezler.” Buna benzer iddiaları sık sık duyuyoruz. Ama gerçekten öyle mi?Basmakalıp bir ‘militan hayvansever abla’ tiplemesi vardır. Etrafında bir ‘sürü’ kediyle ve köpekle dolaşan bu ablalar insanların duygusuzluğundan, ‘hayvansevmezliğinden’ yakınır ve sık sık insanlarla kavga eden şiddet düşkünü tipler olarak resmedilir. Ama bu tip gerçek değil, sadece bir karikatür bence.

Birkaç hayvansever, insanlar nedeniyle yaşadıkları hayal kırıklığını bu şekilde ifade etmiş olabilir ama hayvan severlikle insan sevgisini birbirinden ayırmak mümkün mü aslında? Çünkü sevgi bir bütündür. Merhamet için de aynı şey geçerli. İnsanın içinde böyle duygular varsa, bu duygular zaten insandan bütün doğaya yayılacaktır.

Ben kendi gözlemimi paylaşayım; yakın çevremde, ailem ve akrabalarım içinde tanıdığım hiçbir hayvansever, insanlarla ilgili konulara duyarsız değil. Dünyada sadece kediler ve köpekler yaşıyormuş gibi davranan bir hayvansevere ben şahsen rastlamadım. Yardımımıza ya da dost elimize ihtiyacı olan insanlar elbette olabilir ve gücümüz yetiyorsa, elimiz ulaşıyorsa bu eli onlara uzatmak harika bir şey.

Ama bu hayvanlara da bir dost eli uzatmamız gerekmediği anlamına gelmiyor ki!

Bir de tersinden bakalım konuya: Hayvanlara karşı merhametsiz ya da sevgisiz olan birinin insanlara karşı çok merhametli olması mümkün mü? Hayvanlara yönelik eziyetlere kılı kıpırdamayan biriysem, insanların yaşadıkları sıkıntılar, zorluklar, yoksulluklar ya da haksızlıklar karşısında söyleyeceklerim samimi olabilir mi? Dedim ya, sevgi, merhamet gibi kavramlar iki ayrı “modda” çalışabilir mi? Bu gibi duygular insanın içinde ya vardır ya da yoktur. Bence, az sayıda anormal istisna dışında her insanda da hem insanlara, hem de doğaya yönelik yeterince sevgi, ilgi ve merhamet vardır. Belki uyku halinde olabilir ama vardır.


Sosyal Medya
Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.