Bizim Mahallenin İsimsiz Devi

Sosyal Yaşam

Adını bilmiyorum. Onun yaşındaki diğer sokak köpekleri gibi o da aşırı şişman. (Bunun hayvanları kısırlaştırırken yapılan yanlış müdahaleden kaynaklandığını sanıyorum ama emin değilim.) Mahallemize bir yıl kadar önce geldi ve geldiğinde de galiba bu kadar şişmandı. Adı bence ‘Uli’ olabilir. Çünkü son zamanlarda çok ‘uluyor.’ Ama bu şaka yapılacak bir durum değil aslında. Biraz sonra bundan söz edeceğim. Ne yazık ki son günlerde dostumun başı dertte. Kaldırımda uyuklamadığı zamanlar (Bu günlerde Baysongur Sokak’tan geçerseniz onu kaldırımda uyuklarken görme olasılığınız çok yüksek) sürekli uluyor son bir haftadır. Nedenini bilmiyorum ve artık bunu bir veterinere ya da sokak köpekleri hakkında bilgisi olan birine sorma vakti geldi. Bir yeri mi ağrıyor? Acaba, doğada yaşamayan birçok hayvanın başına geldiği gibi o da kanser hastası mı oldu?

Yoksa yakın zamana kadar beraber takıldıkları dişi arkadaşının artık ortalarda görünmemesi nedeniyle mi böyle davranıyor. (Sahi ona ne olduğu da ayrı bir soru. İki üyeli minik bir sürüydüler ve sokak köpekleri de olsa köpekler sürüyü terk edip gitmez, Başına bir şey gelmiş olmasın?). Acaba bu şişman adam da (muhtemelen aynı zamanda eşi olan) sürü arkadaşını bulmak, ona ‘Buralarda mısın?’ demek için böyle uluyor olabilir mi?

Umarım ikinci ihtimal doğrudur. Çünkü müdahale edilmeyen ağrı, köpekseverlerin ‘ayrılık anksiyetesi’ dedikleri ‘yalnızlık’ (daha doğrusu ‘sürüsüzlük’) durumundan daha beter bir şey. Bir şekilde kendisine yeni arkadaşlar bulabilir ama bir veterinerin müdahalesi olmadan kronik bir ağrıyla nasıl baş edebilir ki?

Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bu yazıyı yazmakla işe başladım ama herhalde bilgisayarın başından kalkar kalkmaz caddedeki veterinere gidip soracağım. Bakalım onlar ne diyecek.

Bu arada sokak köpekleri neden ulur? ya da bu hayvancağız neden sürekli uluyor? bilen varsa bu yazının altına yorum gönderebilir. Ona yardım etmek için neler yapabiliriz? Bu konu hakkında bilgisi veya fikri olan varsa buradan paylaşabilirse sevinirim.


Tagged

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.