Yeniden Doğmak İster Misin?

İnanç

Bir sabah vakti, minibüs ile işe gidiyordum, etrafımı seyrederken bir ilan görmüştüm. “Yeniden Doğmak İster Misin?” diye yazılmıştı. Bu soruyu derinden iyice düşünmeye başladım; “Nasıl yeniden doğabiliriz ki?” diye.

Yolculuk

Yolculuk yapmasını çok seven birisiyimdir. Yol boyunca camdan dışarıyı seyretmek keyif verir bana. Çocukluğumdan beri ne zaman bir otobüs yolculuğu yapsam heyecan duyardım. Yolculuk boyunca sıralanan ağaçları, dağları, ovaları seyretmek, huzur veriyordu bana. Büyüdükçe bu alışkanlığımı sürdürmeye devam ettim, hatta şehir içinde minibüs yolculuklarımda da okula, işe, giderken aynı şeyi yaparım. Dışarıyı seyretmek; gezen insanları, çalışan çocukları, kafelerde oturan gençleri görmek, her birinin iç dünyasının gizemini bilmek ve her birisinin yaşam mücadelelerini dinlemek isterdim. Bazen de yol boyunca ineceğim yere kadar duvarlarda, binalarda, sokaklarda asılı duran ilanlara, afişlere, duyurulara bakarım. Onları okudukça canım sıkılmadan zaman geçirmiş olurum.

“Yeniden Doğmak İster Misin?”

Ve bir sabah vakti, minibüs ile işe gidiyordum, yine etrafımı seyrederken bir ilan görmüştüm. “Yeniden Doğmak İster Misin?” diye yazılmıştı. Başlık o kadar çok dikkat çekiciydi ki, reklamı kullanan kişiye içimden “helal olsun!” dedim. Dikkatleri üzerine çekebilen bir ilan olmuştu. Bu afiş bir güzellik-estetik salonu merkezine aitti. Ve iddialı olan bu reklamda sunumu ile bakanları cezbeden, merak uyandıran bir davet vardı. Bu soruyu derinden iyice düşünmeye başladım; “Nasıl yeniden doğabiliriz ki?” diye. Aslında en büyük ihtiyaçlarımızdan birisidir yenilenmek. Yeniden başlama arzusu ile eskiyi, geride bırakmak isteriz. Bize umut, sevgi ve sevinç getirecek adımlar atmak isteriz. Ancak maalesef bu içsel değişimi, dışsal bir değişimde ararız çoğu zaman. Geçici bir değişim yüreğimizin ihtiyacımızı karşılar mı? Güzellik, para ve ün bize ihtiyacımız olan değişimi getirir mi?

Umut Var!

Günümüz toplumu için, kadınlar da ufak bir makyaj, az bir saç kesimi, yeni bir imaj figürüne sahip olmak; yeniden doğmaları gibi hissediliyor. Peki ya erkekler? Pahalı saatler, lüks bir araba ve yaşam… Belki de kılık-kıyafet kişinin kendisi için yeniden doğmak oluyor. Bazen çevremizdeki dostlarımızdan, arkadaşlarımızdan duymuşuzdur. “Biliyor musun, ben yeniden doğduğumu hissediyorum”. Kendisini değiştiren şeyi sorduğumuzda ise, ya sevdiği bir yazarın kitabından bahseder yahut sevdiği bir ünlüden etkilenip yenilendiğini dile getirir. Kısacası hayatımıza yön veren ilham kaynakları vardır, kişiden kişiye değişmekte ve hayatımızda dönüm noktaları oluşturabilmektedir. Bir çoğumuz, hayatta bir şeyler yaparak, iyilikler ederek, okuyarak, düşünerek yenilendiğimiz duygusuna kapılır, iyi hissederiz. Ya da pek çoğumuz hala aynı kaldığını düşünerek, yenilenmek için hazır değildir, cesaretimiz ve umudumuz yoktur. Aslında bu kişiler için bile hala umut var. Nasıl mı?

Yenilenmeye Sahip Olabilirsiniz

Afişteki sözü ilk gördüğümde biraz şaşırmıştım aslında. Çünkü karşılaştığım bu reklamdaki söz benim için pek yabancı değildi. Hatta umutsuz, kederli, sıkıntılar ile boğuşmuş kişiler için iyi bir haber barındırıyordu. “Yenilenmeye Sahip Olabilirsiniz” düşüncesiyle İncil’de okuduğum bir parçada karşılaşmıştım. İki bin yıl önce Mesih İsa ile Nikodim adlı bir din adamı arasında geçen konuşmasının içerisinde vardı. Ve İsa Mesih, din adamı olan öndere karşı bir söz yöneltti. “Sana Doğrusunu söyleyeyim, bir kimse yeniden doğmadıkça Tanrı’nın Egemenliğini göremez.” dedi. Yani kısacası “Yeniden Doğmalısın!” Hristiyanlar için, Mesih İsa’ya iman ederek yeniden ruhsal olarak doğarız, yenileniriz, iyileşiriz ve yeni bir yaşama Tanrı’yla birlikte başlarız. Ve sonsuza dek sürecek bir ilişkinin ilk adımıdır yeniden doğmak! Sen de yeniden doğmak ister misin?


Tagged

1 thought on “Yeniden Doğmak İster Misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.